Zoja Mellov: Paavsti külaskäik 10. septembril 1993

Sel septembrihommikul oli imeilus sügisilm, päikeseline ja karge – nii algas tolleaegne artikkel paavst Johannes Paulus II külaskäigust Eestisse, kirjutajaks Pekka Erelt, Eesti Ekspressi ajalookülgede toimetaja. Päikeselist ilma jätkus terveks päevaks, püha Missa ajal oli sügiseselt soe päikesevalgus haaranud embusesse rahvast tulvil Raekoja platsi.

Ettevalmistused selleks suursündmuseks algasid juba sama aasta kevadel, kui oli kindel, et paavst Eestimaad külastab. Isa Rein, kiriku tolleaegne preester, tegi mulle austava ettepaneku lugeda Raekoja platsil peetaval missal esimene lugemine, võtsin selle rõõmuga vastu.

Proovidega alustasime augustis, kui saime kätte Missa tseremoonia kava, mille leheküljed saadeti meile Helsingist. Harjutasime usinasti, proove tegime kirikus. Päev enne paavsti saabumist viisin läbi peaproovi Raekoja platsil, kus piduliku Missa tarvis oli telk juba püsti pandud, proov sujus ladusalt. Sellel tähtsal päeval, mitu tundi enne Missa algust, tuli kohale paavsti tseremooniameister Piero Marini. Nähes meie stsenaariumi, laitis ta selle maha ja hakkas kohe kõike ümber korraldama. Meie väike aga kindlameelne ettevalmistusmeeskond andis uue taktikepi all oma parima, et kõik laitmatult sujuks. Ja siis oligi käes kauaoodatud hetk. Platsile viivad tänavad olid turvameetmete tõttu suletud ning pääsu Missale valvati hoolikalt. Meid suunati Raekoja platsile nimekirja alusel Vene tänava kaudu, läbi hoovide ja läbi Õpetajate maja, platsile jõudes võtsime istepinkide esimeses reas kohad sisse. Algas Missa, pilt oli ülendav…

Ootasin oma lugemise korda hingevärinaga…, kõik läks hästi, sain hakkama ja pärast, juba tagasi oma kohale jõudes, hakkas korraga väga külm, vappusin pingil, kuid süda oli rahul ja rõõmus. Imelist hetke kogesin saades Armulauda otse paavstilt ja mitte ainult mina, vaid kõik need, kes teenistuse ettevalmistamisel kaasa aitasid ja osalesid. Johannes Paulus II õnnistas Eestit eestikeelses jutluses. See oli õnnelik ja õnnistatud päev meie väikesele Eesti rahvale, see oli millegi uue algus.