Paavst Franciscuse visiidi logo ja moto:
„Mu süda ärka üles!“

Paavst Franciscuse Eesti visiidi motoks osutus valituks tuntud laulu algus: „Mu süda ärka üles“. Eesti rahvas on laulurahvas. Laul on seotud selle rahva elu oluliste sündmustega. Piisab, kui mõelda laulupeole, laulvale revolutsioonile jne… Kuidas võiks paremini väljendada paavst Franciscuse Eesti visiidi sisu ja tähendust kui mitte laulusõnadega?

Aga nende sõnade taga peitub väga sügav tähendus ja reaalsus. Kakskümmend viis aastat tagasi, kui paavst Johannes Paulus II külastas Eestit, oli tema põhisõnum „Ärge kartke!“. Eesti oli hiljuti vabanenud, Nõukogude Liidu varemetest oli sündinud uus maailm. Teadmatus ja ebakindlus olid suured ja Eesti riik oli nagu pikast koomast ärganud inimene, kes õpib uuesti kõndima. Aga olid ka suured lootused: Euroopa ühtsuse lootus, maailma rahu lootus pärast külma sõja lõppu. Mõned väitsid, et ajalugu on lõppemas. Usuvabadus oli taastatud. Üle kogu Eesti avastasid inimesed uuesti usku ja oma religioosseid juuri ning tormasid rõõmuga kirikusse.

Kakskümmend viis aastat hiljem on olukord muutunud. Eestil on oma kindel koht Euroopa ja maailma kaardil ning ta astub kartmatult oma teise sajandisse. Rahvas on keskmisest rikkam. Aga Euroopa ühtsuse lootus on hääbunud, samuti maailma rahu lootus. Need suured ootused ja ideaalid, mis ärkasid 1990. aastatel, tunduvad nüüd olevat kaugemal kui kunagi varem. Ning on kinnistunud arusaam eestlastest kui usuleigest rahvast. Paistab, et meie süda on jäänud magama, et ta on tardunud.

Kakskümmend viis aastat tagasi vajasid Johannes Paulus II sõnu „Ärge kartke“ kõik Euroopa rahvad, mitte ainult Eesti. Samuti on meil kõigil praegu vaja, et selline ülemaailmne palverändur nagu Paavst Franciscus julgustaks meid sõnadega „Mu süda, ärka üles“. Mõni aasta tagasi ütles Paavst Franciscus ühel audientsil, et Euroopa, meie armas Euroopa, mis on nii palju andnud kogu maailmale – vaatamata vigadele, mida on samuti olnud – , see armas Euroopa, millest on tulnud nii palju inimesi – muuhulgas Paavst Franciscuse enda pere – näeb välja nagu väsinud vanaema, kes ei suuda enam anda elu ja rõõmu.

Loodame, et Paavst Franciscuse visiit aitab kaasa kogu eesti rahva südame ja hinge ärkamisele!

Visiidi logol on paavst Franciscuse taustaks kuldkollane Maarjamaa. Püha Tooli kollases on lootus, et paavsti vaimujõud võib puudutada ka meie maa inimesi.

Kollasest taustast ja paavsti valgest rüüst moodustuvad Püha Tooli lipu peamised värvid. Valge on meie lippudes ühine ja näitab puhtust ning rahu.

Paavst Franciscuse käsikirjaline allkiri avaldab tema soovi olla selle maa rahvaga lähedaselt seotud.

Sinine stiliseeritud eesti rahvuslik motiiv koos ristiga kirjeldab veendumust, et ristiusk ei ole siinkandis vägisi vastu võetud, vaid on eestlaste rahvuspärandi loomulik ning lootustandev osa.