Mälestused paavst Franciscuse Eesti visiidist

Ma olen katoliiklane 24-eluaastast, kuid paavst Johannes Paulus II visiiti 1993 jälgisin televiisori kaudu kodust Kärdlas. Mind ristis 19. mail 2002 Tartu katoliku kirikus isa Miguel Arata ja mind konfirmeeriti 2004. Tartu koguduse vaimsusest tingituna osalesin 2002–2005 neokatehumenaalses liikumises. 2007 asusin Tallinna kogudusse, kuid aktiivsemas koguduseelus hakkasin taas osalema isa Wodzisław Szczepaniki piibliringi kaudu jaanuarist 2017.

Isa Miguel külastas Neokatehumenaalse Tee misjoni raames koos misjonär Felipe Costaga esmaspäeval, 17. juulil 2017 Kärdlat. Ta oli esimene, kes mainis mulle paavst Franciscuse võimalikku külaskäiku Eestisse. Tol hetkel tundus paavsti visiit mulle täiesti uskumatuna, kuid sügisel 2017 rõhutas ka piiskop Philippe Tallinnas mitmes jutluses paavsti võimalikku visiiti.

Kuna ma olen varem töötanud riigitööl, siis vajasin visiidi toimumise tõestuseks ikkagi lõplikku ametlikku kinnitust ja selle sain 9. märtsil 2018, kui tuli katoliku kiriku ametlik pressiteade paavsti visiidi toimumise kuupäeva kohta. Ma olen lõpetanud Tartu ülikooli usuteaduskonna ja Tallinna ülikooli sotsioloogia eriala ja et ma olen seotud Hiiumaa kogukonnaga, siis minu jaoks kerkis kohe küsimus, kuidas kõnetada hiidlasi paavsti visiidist? Lahenduse leidsin ajaloo kaudu, mille üks probleem oli küll see, et mitte ükski paavstlik dokument ei maini Hiiumaad või Hiiumaaga seotud inimesi, kuid samas andis paavsti visiidi moto enimkasutatava viisiteisendi Kassarist pärit Madli Lembra. Pealegi suvitab Hiiumaal mitmeid katoliiklasi.

Paavsti missale registreerisin kohe, kui võimalus avanes. Ma olin varem tuvastanud, et kuna mu töö on graafiku alusel, siis paavsti visiidi päeval olin hommikuses vahetuses tööl ja seetõttu ei hakanud vaba päeva taotlema. Küll teavitasin kahte oma kolleegi paavsti visiidist, üht ristitud kolleegi kutsusin missale vahetult enne registreerimise lõppu, teist, ilmalikuma mõtteviisiga kolleegi teavitasin nädal enne paavsti visiiti liikluskorralduse muudatustest.

Teisipäev, 25. september, algas sellega, et ärkasin kell 5 hommikul, et minna tööle COOP Eesti Keskühistusse Tallinna piiril Soodevahe külla, mis asub Tallinna lennuvälja tagumises servas. Töötajate bussi peale minnes märkasin, et taevas oli selge, mis lubas ilusat, kuigi jahedat sügisilma. Millegipärast mäletan, et varahommikul paistis eriti selgesti Orioni tähtkuju.

Kui paavsti lennuk oli Tallinna lennuvälja kohal, siis tuli mulle COOPi kesklaos suur palvesoov ja ma peatasin korraks oma töö, et palvetada üks Meie Isa palve selle eest, et visiit õnnestuks nii vaimses kui poliitilises aspektis ning et visiidi toimumise ajal mingit jama ei juhtuks.

Päeval jälgisin visiidi kulgu läbi nutitelefoni. Tööpäev lõppes kl 15 paiku ja tööliste buss tõi inimesed Tallinna kesklinna kella 15.30-ks. Paar päeva varem, pühapäeval, 23. septembril, sain missalt tulles ootamatu üllatuse osaliseks, kui selgus, et kuigi paavsti missa pidi ajakava järgi algama kell 16.30, siis väravad suletakse tund aega varem kell 15.30 ehk mõni minut peale seda, kui jõuan kesklinna. Õnneks rahustati infobüroost mind maha, et väravate sulgemine on ajutine ja esimesel võimalusel avatakse väravad taas.

Paavsti missat ma kirjeldama ei hakka, kuid missa ajal soovisin vaimses osaduses olla kahe lahkunud lähedasega: minu vanaema Salme Kase ja Tartu katoliku kooli endise direktrissi Liivi Lõhmusega. Minu mitteaktiivsest suhtlusest tingitud vajadusest sotsiaalse osaduse järele olid minu jaoks märkimisväärsed tuttavad ja koguduseliikmed, keda ma polnud aastaid või pea kümmekond aastat näinud, kuid keda Jumal missa ajal taas mu teele juhatas ja huvitav, et justnimelt neid. Ühtlasi on fakt, et missa ajal nägin vähe neid Tallinna koguduseliikmeid, kellega oli iganädalaselt kokkupuudet. Esmalt kohtusin Jaani kiriku põhjakülje sissepääsu järjekorras ühe Tallinna koguduse liikmega. Kuna järjekord oli pikk, käisin uurimas olukorda kiriku lõunakülje sissepääsu juures, kus oli samuti palju soovijaid. Seal kohtusin K. K-ga Kärdla koolist, kel puudus pilet, kuid kes tuli huvist aia taha vaatama toimuvat ja sotsioloogiadoktori M. A-ga, kellega arutasime järjekorrast tingitud võimaliku sissepääsemise ja varuvõimaluse üle, kui Vabaduse väljakule ei pääse. Seejärel läksin tagasi kiriku põhjaküljel asuva sissepääsu ees ootava tuttava koguduseliikme juurde. Meiega liitus enne sissepääsu veel T. A. Missal viibisin Tartu koguduse liikmete J. ja V. K juures. Nägin kohe ka T. H-i Tallinna kogudusest, kuid tiheda rahvasumma pärast temani ei jõudnud, aga tervitasime. Pärast missat kohtasin esmalt V. M-i Tallinna kogudusest ja siis Tartu neokatehumenaalse koguduse liikmeid T. S, ning M. J. ja S. O ning K. K, kellega koos missa alalt lahkusime juteldes Tartu koguduse busside suunas. Seal kohtasin isa Migueli, mitut tuttavat neokatehumenaadi misjonäri ning hiljem Tallinna koguduse kahte ukrainlannast liiget A. ja J., kellest lahkudes läksin Pärnu maanteel Kosmose peatuses buss number 36 peale ja Tallinn-Väike peatusest väljudes nägin Pärnu maantee majade kohal veel paavsti lennukit lõuna suunas lahkumas, millega minu jaoks paavsti visiit lõppes.

Visiidi kokkuvõtte kirjutasin 6. oktoobril 2018 Eesti Vikipeediasse paavst Franciscuse artiklisse.

Kalev Kask